Muzeum řemesel Letohrad - 2 km

Muzeum je umistěno v areálu Nového dvora z r. 1750 asi 300 m od letohradského náměstí. Muzeum je největší svého druhu v ČR. Ukazuje přes 50 expozic řemsel a živností z období let 1840 - 1930 na ploše 1650 m2. Jsou zde k vidění unikátní technické památky, mechanický pohyblivý skanzen s řemeslníky, pilnice se třemi katry, mechanické dílny, vozovna histrorických vozidel. Stylová Restaurace Nový dvůr a zahradní Restaurace Na Terase je ve stejné budově. Každý rok druhou sobotu v červenci se koná Řemeslnická Sobota s ukázkami řemesel a historických strojů v pohybu.

Muzeum řemesel Letohrad  -  2 km

Město Letohrad – 2,3 km ( náměstí )

Město v podhůří Orlických hor na řece Tiché Orlici. Na náměstí, jehož dominantou je barokní Mariánský morový sloup, zaujme barokní zámek s vlastní expozicí a barokní kostel. S historií města je možné se seznámit v Městském muzeu, vystavující i originální saně císaře Napoleona, na kterých v roce 1812 prchal z Ruska. Nově je otevřeno Muzeum a světnička Járy Cimrmana. Z Kopečku shlíží na město pětiboká barokní kaple sv. Jana Nepomuckého s ambity, v blízkosti zámku je přírodně krajinářský park s empírovou kašnou, altánem a umělou jeskyní s vyhlídkou. V zimě je v Letohradě možné využít i lyžařský vlek.

Město Letohrad – 2,3 km ( náměstí )

Pastvinská přehrada – 12 km

Pastvinská přehrada v údolí Divoké Orlice nás upoutá nejenom jako významná technická zajímavost, ale především jako místo letní rekreace a turistiky. Gravitační, oblouková hráz je vyzděna z lomového kamene na cementovou maltu a je to poslední vystavěná zděná hráz v ČR. Na přehradě je umístěna vodní elektrárna. Travnaté pláže nabízejí v létě možnost koupání, odpočinku a her pro rodiny s dětmi, ale také příležitost k provozování vodních sportů a v neposlední řadě nás okolí přehrady láká k turistickým pochodům nebo cyklistickým výletům. Také v zimě ožívá obec Pastviny i nedaleké obce turistickým ruchem, v blízkých střediscích jsou totiž ideální podmínky pro lyžování.

Pastvinská přehrada – 12 km

Masarykova chata na Šerlichu - 45 km

Masarykova chata u Deštného v Orlických horách stojí na hřebenu Šerlichu v nadmořské výšce 1019 m s výhledem do Čech i Polska. Chata je ve velmi výhodné poloze pro pěší i lyžařskou turistiku. Prochází kolem ní červeně značená hřebenová Jiráskova stezka vedoucí z Broumova do Litomyšle. V zimě je to udržovaná magistrála pro běžkaře. V blízkosti chaty je k dispozici 350 m dlouhý lyžařský vlek. Nedaleká přírodní rezervace prales Bukačka je pro bohatství rostlinných druhů nazývána botanickou zahradou Orlických hor. Jejich nejvyšší vrchol Velká Deštná je od chaty vzdálen 3 km.

Masarykova chata na Šerlichu  -  45 km

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově - 25 km

Neratov ( pův. Bärnwald ) je významné poutní místo již od 2. pol. 17. st., na pouť sem přicházely údajně až čtyři tisíce poutníků. Zázračná moc se přičítala milostné sošce Panny Marie a prameni vyvěrajícím u kostela. Pro rostoucí popularitu Neratova byl mezi lety 1723 a 1733 vystavěn barokní kamenný kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel byl 10. května 1945 zasažen protitankovou střelou Rudé armády, vyhořel a po odsunu německého obyvatelstva postupně zchátral. Plánovaná demolice byla zastavena pro nedostatek financí. Po roce 1989 byla zahájena záchrana této unikátní památky, jejíž součástí bylo i provedení částečně prosklené nové střechy kostela. Působivá atmosféra kostela a jeho pohnutá historie přitahuje mnoho poutníků i dnes.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově -  25 km

Králický Sněžník - 37 km

Pohoří mezi Jeseníky a Orlickými horami, národní přírodní rezervace. Vrchol Sněžníku se nachází ve výšce 1424 m n.m. a je třetí nejvyšší horou v ČR. Na vrcholu na polské straně stála v letech 1899 až 1973 kamenná rozhledna. Najdete zde trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství, u základů zbořené chaty je soška slůněte. Zajímavostí je, že na Králickém Sněžníku pramení tři řeky, jejichž vody odtékají do tří moří. Řeka Morava pramenící na jižním úbočí do Černého moře, Liptovský potok do Severního moře, , a Kladská Nisa do Baltského moře. Z vrcholu je nádherný výhled na Orlické hory, Staroměstsko a Hrubý Jeseník. Při dobré viditelnosti spatříte i Krkonoše, Beskydy i Olomouc.

Králický Sněžník  -  37 km

Vojenské muzeum Králíky – 20 km

Vojenské muzeum Králíky je nejmodernějším vojenským muzeem v ČR. Tvoří součást areálu, který ve 30. letech minulého století představoval největší opevnění v republice. V okolí se nachází řopíky (pevnůstky) , ale i 3 dělostřelecké věže. Rekonstruovaná hala nabízí ukázky pěchotních zbraní, polních a protiletadlových děl, pěchotní a dělostřelecké munice, výstroje vojáků. Na venkovním prostranství se nachází více než 60 kusů velké vojenské techniky, mezi jinými i tanky, samohybná děla, obrněné transportéry, těžká polní a protiletadlová děla, nákladní a terénní vozidla, podvozky nosičů taktických raket, logistickou a ženijní techniku či ukázky protitankových a protipěchotních překážek. Každý rok v srpnu se u Králík také koná velká vzpomínková akce "Cihelna" s ukázkami vojenské techniky.

Vojenské muzeum Králíky – 20 km

Homolské schody - Lhoty u Potštejna - 22 km

Nedaleko hradu Potštejna na vrchu zvaném Homole u vesnice Lhoty stával v minulosti hrad, který byl dle pověstí vypleněn samotným Karlem IV. při jeho válečném tažení proti loupeživému rytíři Mikulášovi z Potštejna. Poutní místo z Homole vytvořila až ke konci 17. století hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte, která nechala vystavět na Homoli „krytou svatyni“ - kostel Panny Marie Sedmibolestné a k němu vedoucí pozdně barokní schodiště. To je dnes tou hlavní atraktivitou nevídané hodnoty, kdy v celé Evropě existují jenom dvoje schody takového významu. U nás na Homoli a v Itálii. Schodiště je jako přímo stvořené pro mariánskou motlitbu (153° = počet zdrávasů, 16 odpočívadel = otčenáše ve velkém růženci) a přivolává tak po 3 staletí poutníky z celého světa. Když toto místo navštívíte, zjistíte, jak pozitivní energií je naplněno a to nemluvíme o řadě pověstí, které Homoli obklopují.

Homolské schody - Lhoty u Potštejna - 22 km

Hrad Litice – 19 km

Hrad Litice postavili páni z rodu Drslaviců ( stejně jako hrad Potštejn ). Drslavici přišli na Orlicko ve 13. stol. během kolonizace pohraničního pralesa. Litice u Divoké Orlice se staly hradem královským: patřily Přemyslovcům, Lucemburkům, až je získal pan Boček z Kunštátu a Poděbrad, dědeček pozdějšího krále Jiřího z Poděbrad. Sláva Litic vrcholí za krále Jiřího. Říká se , že pro Jiřího z Poděbrad znamenaly Litice to, co pro Karla IV. Karlštejn. Některé zprávy dokonce tvrdí, že Jiří zde chtěl vytvořit úkryt pro korunovační klenoty a pro zemské desky. Hrad byl také užívan za bezpečné vězení osob, na nichž zemskému správci a později králi zvlášť záleželo. Hrad prošel rozsáhlou rekonstrukcí koncem 20. století. Věž hradu nabízí nádherný výhled do okolí.

 

Hrad Litice – 19 km

Aqupark Ústí nad Orlicí - 12 km

Aquapark nabízí rekreační a plavecký bazén o délce 25 m. V rekreačním bazénu naleznete vodní atrakce jako chrliče, vodní hřib, vzduchovače, skluzavku a 6 masážních lavic. Zdarma se můžete projet na tobogánu dlouhém 101 m nebo na skluzavce „Kamikadze“ s převýšením 6,80 m. Pro děti jsou určeny bazénky s kaskádami a skluzavkou, nové dětské hřiště a další atrakce uvnitř areálu. Nechybí občerstvení, kurt na plážový volejbal, vodní fotbal a aeorobik, můžete také vyzkoušet aquazorbing nebo curling na koberci. Aquapark prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Aqupark Ústí nad Orlicí - 12 km

Klášter na Hoře Matky Boží u Králík - 27 km

Klášter na Hoře Matky Boží u Králík sloužil od jeho dokončení v roce 1710 řádu servitů, od roku 1883 řádu redemptoristů, v letech 1950 až 1960 kláštěr sloužil jako vězení pro kněze. Nyní jej spravuje opět řád redemptoristů. Ke klášteru vede z králík alej lemovaná kapličkami. Unikátní zajímavostí kláštera jsou Svaté schody. Ty jsou napodobeninou schodiště v hradu Antonia v Jeruzalémě, později převezené do Říma. Po nich kráčel Ježíš Kristus k soudnímu stolci Piláta. Jsou zde i nádherné Ambity s mnoha obrazy a sochami. Zvláštností místních ambitů je to, že jsou uzavřené z důvodu vysoké nadmořské výšky a tudíž náročných povětrnostních podmínek. Z Mariánského kopce je krásný výhled na Králíky, Suchý vrch a Králický Sněžník.

Klášter na Hoře Matky Boží u Králík -  27 km

Nový zámek u Lanškrouna - 23 km

Nový Zámek u Lanškrouna místní znají spíše jako Zámeček. Zdálky je to zvláštní stavba připomínající spíše vodárenskou věž nebo rozhlednu. Toto torso a přilehlé sklepy je vše, co zůstalo z Nového zámku, stavby, která v době svého vzniku náležela k nejvýznamnějším stavbám zámecké architektury středoevropského významu. Zámek je stavěný pro knížete Johanna Adama Andrese von Liechtensteina a je dílem Domenika Martinelliho. Zámecká věž je dnes opravena, uvnitř je muzeum a krásný výhled do okolí Lanškrouna. Na místě je kiosek, dětský koutek a skvělé posezení na odkrytých základech zámku. Možno navštívit i rozsáhlé podzemí.

Nový zámek u Lanškrouna - 23 km

Zámek Častolovice – 33 km

Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13 století, kdy zde pan Častolov z rodu Hronovců nechal vystavit vodní tvrz, v jejímž držení se postupně střídali různí majitelé. Nejvýznamnější z nich byl Jiří z Poděbrad. Rodové sídlo Sternbergů od roku 1694. Veškeré místnosti zámecké expozice jsou zařízeny v různých stylech a dávají představu o dřívějším životě na zámku. Rytířský sál je jeden z největších v české republice ( 306 m2 ) a zdobí jej malovaný renesanční strop se scénami ze Starého zákona. Oblíbeným místem k zakončení návštěvy na zámku je procházka anglickým parkem ( 42 ha ), kde vedle některých vzácných dřevin, rododendronů a azalek si milovníci květin přijdou na své i v růžové a vodní zahradě. V oboře mohou návštěvníci obdivovat bílé daňky, jeleny sika a další ochočenou lesní zvěř.

Zámek Častolovice – 33 km

Krytý bazén Ústí nad Orlicí – 12 km

Krytý bazén se slanou vodou nabízí: plavecký bazén o délce 25 m, dětský bazének pro nejmenší s chrličem a skluzavkou, dojezdový bazén tobogánu délky 84 metrů, vířivku, dvě parní kabiny, vertikální solárium dále pak v suterénu relaxační centrum s velkým mořským akváriem, relaxačním bazénem s hydromasáží a vzduchovou masáží, solární loukou, parní kabinou se zařízením pro vytváření mlhy z koncentrátu jodové soli nebo relaxační hudební vanu Duett, místo pro absolutní relaxaci, kde vibrace hudby jsou přenášeny stěnou vany do vody a díky rezonanci s tělní tekutinou dochází k hluboké a jemné masáži vnitřních orgánů i celého těla. Dále je možné využít spinningové centrum a občerstvení. Bazén je v letních měsících (červenec – srpen) uzavřen. 

 Krytý bazén Ústí nad Orlicí – 12 km

Hrad Potštejn – 19 km

Trosky mohutného hradu Potštejn patří k největším v ČR. Jeho historie začíná koncem 13. století (1295). V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého ( 1766 ) a poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" (1754). Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu. K hradu se také váže příběh o pokladu: Syn zakladatele Půty, Mikuláš z Potštejna, byl proslulý loupeživý rytíř. Zahynul v sutinách hradu, když jej dobyl Karel IV. Z Potštejna se potom stala nedobytná pevnost, které přinesl zkázu teprve hrabě Jan Antonín Harbuval-Chamaré. Rozhodl se tenkrát najít bájný poklad loupežníka Mikuláše. Čtyřicet let kutal pod hradem chodby, až se zdi začaly hroutit a rozpadat. Žádný poklad však nenašel. Tento příběh inspiroval Aloise Jiráska při psaní knihy Poklad. Je zde proto umístěna pamětní deska Jiráskova "Pokladu".

Hrad Potštejn – 19 km

Dělostřelecká tvrz Hanička – 15 km

Muzeum Pevnost Hanička leží zhruba 5 km vzdušnou čarou od Rokytnice v Orlických horách, nedaleko státní hranice s Polskem, ovšem v r. 1938 zde byla hranice s tehdejším Německem. Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů. Mohutné sály mohly pojmout značné množství zásob, což mělo umožnit posádce bojovat i v případě obklíčení po dobu několika měsíců. Po stránce stavební byla pevnost dokončena v roce 1938 a v témž roce byla bez boje předána zástupcům Wermachtu, který si zde pak zkouší odolnost našich objektů a zároveň účinnost německých dělostřeleckých granátů. V letech 1975 - 1995 byla Hanička veřejnosti nepřístupná, protože v ní Federální ministerstvo vnitra budovalo protiatomové válečné stanoviště s krycím názvem Kahan.

Dělostřelecká tvrz Hanička – 15 km

Rokytnice v Orlických horách - 20 km

Městečko Rokytnice v Orlických horách patří k významným střediskům letní i zimní rekreace. Je zde bohatě zastoupena krásná lidová architektura Orlických hor. Centrem města je náměstí, kde stojí i několik přízemních dřevěných městských domů, který zdobí vysoké štíty a podloubí. Domy byly postaveny většinou na počátku 18. století. Na náměstí je také empírová kašna s Mariánským sloupem, raně barokní zámek a Farní kostel Všech Svatých dokončený r. 1684 v blízkosti náměstí Kostel Nejsvětější Trojice z roku 1604. Rokytnice je výchozím bodem několika turistických značených tras, prochází jí také Cyklotrasa Orlické hory. Severním směrem je vyhledávaná pevnost Hanička. Vydáme-li se severovýchodním směrem bude cílem naší cesty muzeum nesoucí název Bunkr na Holém.

Rokytnice v Orlických horách - 20 km

Domek Na Sboru v Kunvaldu - 15 km

Kunvald je historicky významný především tím, že zde roku 1457 byla založena církev pokračovatelů husitské reformace - jednota bratrská. Domek Na Sboru v Kunvaldu, v kolébce jednoty bratrské, stával na místě dnešního čp. 238 kolem roku 1458. V domku Na sboru je zřízena veřejnosti přístupná pamětní síň J. A. Komenského a expozice o vzniku jednoty bratrské. Roku 1547 čeští bratři, když byli nuceni opustit pro víru svou zem, zasadili tzv. Bratrskou lípu u čp. 77. Její výška dosahuje 32 m a obvod dvou srostlých kmenů měří 840 cm. Stáří lípy malolisté je odhadováno na více jak 450 let. V Kunvaldě jsou i některá další památná místa, připomínající působení Jednoty bratrské: jako např. místo zvané Jordán, kde bývala studánka, ve které byli prý křtěni noví členové Jednoty nebo Modlivý důl, kde se bratři skrývali a scházeli k bohoslužbám v dobách útisku.

Domek Na Sboru v Kunvaldu - 15 km

Arboretum Žampach – 8 km

Arboretum se nachází v lokalitě podhůří Orlických hor v nadmořské výšce 440 m. n. m přímo pod hradním kopcem se zříceninou hradu Žampach a je součástí zámeckých parků na Žampachu, které jsou státem chráněnou kulturní památkou. Informační systém arboreta zahrnuje mimo jiné poznávací okruh, na jehož stanovištích jsou k dispozici základní informace (texty, obrázky a fotografie) celkem o více než 100 rodech dřevin, jejichž zástupce lze v místě snadno vyhledat. Celkem arboretum a zámecké parky na Žampachu zahrnují více než 550 druhů a odrůd dřevin. V areálu se také nalézá dobře vybavený a udržovaný herní kout s atrakcemi a posezením pro malé i velké, hřiště, zahradní altán a hipodrom se speciálním nástupištěm a informační centrum s venkovní terasou. Arboretum a zámecké parky na Žampachu jsou veřejně přístupné po celý rok.

Arboretum Žampach – 8 km

Město Žamberk - 8 km

Město Žamberk, nazývané branou do Orlických hor, leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n.m., v severovýchodní části Pardubického kraje. Město vzniklo asi ve 2. polovině 13. století na místě původní slovanské osady při staré cestě vedoucí z Čech do Kladska a na Moravu. Jako doklad dovednosti starých mistrů i místních umělců můžete ve městě zhlédnout zachovalé sochy, historické stavby a množství sakrálních památek. K nejvyhledávanějším místům patří Tyršova rozhledna, kostel sv. Václava s novými zvony, městské muzeum, Domek Prokopa Diviše a rozsáhlý zámecký park, ale také místní pivovar, kde je možné ochutnat pivo značky Žamberecký Kanec. Sportovní vyžití na vás čeká ve Sportovním areálu Pod Černým lesem. V zimě se Žamberk stává výchozím místem pro lyžování v blízkých lyžařských střediscích a za příznivých sněhových podmínek najdete přímo v Žamberku a jeho okolí upravené běžecké trasy.

Město Žamberk - 8 km

Tyršova rozhledna v Žamberku - 8 km

Na Kapelském vrchu v blízkosti kaple sv. Rozálie na okraji města vyrostla v roce 1932 dřevěná rozhledna s kamennou podezdívkou a dvěma vyhlídkovými plošinami. Vzhled Tyršovy rozhledny ve tvaru husitské hlásky byl ovlivněn starší rozhlednou Hýlačka u Tábora. Ve středu vyhlídkového patra je umístěna kovová rozhledová růžice. Rozhledna  měří 20 m a je známá pod jménem Rozálka. Z hlavního ochozu v 16 m se otevírá kruhový výhled  na Orlické hory  a  za dobré viditelnosti na Krkonoše. Rozhledna je součástí osmikilometrového výletního okruhu městem.

Tyršova rozhledna v Žamberku - 8 km